POŻAR
ODPADÓW   CHEMICZNYCH

Dnia 28 maja 2018 roku o godzinie 2143 zostaliśmy zadysponowani do miejscowości Wszedzień w powiecie mogileńskim do pomocy w gaszeniu pożaru składowiska odpadów toksycznych.

Po dojechaniu, na miejscu działały zastępy z JRG Mogilno oraz zastępy OSP z terenu powiatu mogileńskiego (OSP Strzelno, OSP Jeziora Wielkie, OSP Gębice, OSP Dąbrowa, OSP Ostrowo, OSP Kwieciszewo, OSP Padniewo, OSP Niestronno) oraz dojeżdżały kolejne. Łunę ognia oraz kłęby dymu było widać z odległości kilkunastu kilometrów. Ogniem objęte było składowisko o powierzchni około 800m2. Znajdowały się tam beczki 200 litrowe i zbiorniki o pojemności 1000 litrów wypełnione substancjami niebezpiecznymi oraz innego rodzaju odpady toksyczne.

Przez cały czas akcji strażacy pracowali w aparatach ochrony dróg oddechowych z powody silnego zadymienia oraz występowania substancji chemicznych bliżej nie określonych.

Ze względu na duże zapotrzebowanie wody na plaży przy jeziorze Wiecanowskim został zbudowany punkt czerpania wody skąd dowożono ją na miejsce pożaru. Na miejsce zostały również zadysponowane dwie cysterny. (z JRG Wągrowiec i z JRG 3 Bydgoszcz).

Oprócz tego na miejscu działało 6 zastępów OSP z powiatu Inowrocławskiego (OSP Kruszwica, OSP Trląg, OSP Kołodziejewo, OSP Jacewo, OSP Soda Mątwy, OSP w Gniewkowie ) oraz po jednym zastępie z JRG 1 Inowrocław i JRG 2 Inowrocław. Ponadto na miejsce został zadysponowany z Poznania kontener z środkiem pianotwórczym i kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych oraz zastępy ratownictwa chemicznego z JRG 2 Bydgoszcz.

We wczesnych godzinach porannych na miejsce zadarzenia przybyli: Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski, Wojewoda Kujawsko – Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Komendant Wojewódzki nadbrygadier Janusz Halak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego młodszy brygadier Jacek Kaczmarek, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego starszy brygadier Sławomir Herbowski, Starosta Mogileński Tomasz Barczak, Burmistrz Mogilna Leszek Duszyński.

Nasze działania we Wszedniu zakończyliśmy po godzinie 1700 dnia 29.05.18r.