E W A K U A C J A

W czasie prowadzenia ewakuacji zabronione jest:
  • dokonywanie jakichkolwiek czynności mogących wywołać panikę
  • przechodzenie w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji
  • zatrzymywanie się lub tamowanie ruchu w inny sposób

Osoby ewakuowane muszą podporządkować się poleceniom ratowników to jest osobom prowadzącym ewakuację: strażacy, pracownicy służby zabezpieczenia obiektu

EWAKUACJA   MIENIA

Poza ewakuacją ludzi niejednokrotnie zachodzi konieczność ewakuacji mienia. Ewakuacja mienia odbywa się za zgodą kierującego akcją ratowniczo - gaśniczą, oraz z zachowaniem następujących aspektów:

1. Ewakuacja mienia nie może odbywać się kosztem sił i środków niezbędnych do ewakuacji i ratowania ludzi
  2. Należy ją rozpocząć od najcenniejszych urządzeń, dokumentacji i przedmiotów
  3. Działania ewakuacyjne muszą być prowadzone w sposób skoordynowany, niepowodujący utrudnień w innych działaniach
  4. Prezes / właściciel lub osoba go zastępująca powinna określić pomieszczenia, z których należy wynieść mienie oraz miejsce jego lokalizacji
  5. Do pomieszczeń, z których należy ewakuować mienie w pierwszej kolejności, zalicza się:
    • Pomieszczenia bezpośrednio zagrożone pożarem, w których jest źródło ognia
    • Pomieszczenia sąsiednie (w pionie i w poziomie) - możliwość rozprzestrzeniania się pożaru lub uszkodzenia przez działanie wysokiej temperatury i gazów pożarowych (dymu)
    • Pomieszczenia pod palącym się pomieszczeniem narażone na możliwość zalania w czasie akcji gaśniczej

Ratowane przedmioty powinny być składowane w miejscu bezpiecznym i poddane nadzorowi służby ochrony, Policję lub inną do tego wyznaczona osobę przez właściciela w celu zabezpieczenia przed zniszczeniem i kradzieżą.

<<<   wróć do poprzedniej strony   >>>

Jesteś 1974 gościem na Naszej stronie.