Strażacy z OSP w Kruszwicy popierają akcje:

KOPERTA     ŻYCIA

Ratownicy po wejściu do mieszkania próbują ustalić przyczynę złej kondycji chorego. Osoba chora zaskoczona nagłą sytuacją, może nic nie pamiętać. Silny ból paraliżuje ośrodek mowy, utrudnia logiczny kontakt. Może też być nieprzytomna. I co wtedy ?

Koperta życia to akcja, do której przystąpienia zachęcają
lekarze i ratownicy medyczni.
Akcja skierowana jest do osób przewlekle chorych, starszych, samotnych.

Polega na umieszczeniu w specjalnie przygotowanych kopertach najważniejszych informacji o stanie zdrowia - przewlekłych chorobach, przyjmowanych lekach, alergiach na leki, kontaktach do najbliższych, danych osobowych mieszkańca, w tym nr pesel.

Akcję wymyślono po to, by życie można było ratować szybciej i łatwiej.
To może być ratunek dla wielu starszych i samotnie mieszkających osób.

Wypełnioną kartkę wkłada się do koperty, a tę do lodówki.
Dlaczego lodówka?
Bo to urządzenie jest praktycznie w każdym domu. Zazwyczaj w kuchni. Znaczne gabaryty lokalizują ją w widocznym miejscu. Wezwani ratownicy, którzy przyjadą na miejsce na pewno ją znajdą. A w niej informacje niezbędne do szybkiego i skutecznego udzielenia pomocy. Ratownikom medycznym łatwiej zlokalizować lodówkę niż np. szufladę. Na lodówce nakleja się specjalną informację, która podpowiada, że chory zna i korzysta z akcji "Koperta życia".

Dzięki systemowi "Koperta życia" szybciej można będzie rozpoznać chorobę i podać właściwe leki i z pewnością informacje te przydadzą się też przy przyjmowaniu do szpitala.

Jeżeli ktoś będzie miał problemy z wypełnieniem karty informacyjnej, będzie mógł skorzystać z pomocy pani Joanny Dzikowskiej pracownika Urzędu Miejskiego w Kruszwicy pod nr tel. 52 3515 010 w. 41. Jednocześnie urząd zorganizuje (w uzgodnieniu z klubami seniora z naszej gminy) prelekcje i szkolenia, dzięki którym seniorzy dowiedzą się, jak zachować się podczas różnych stanów zagrażających życiu.

"Podczas szkoleń każdy uczestnik otrzyma koperty wraz z kartami i naklejkami" - obieca Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak.

Schorowani pacjenci, szczególnie ci w podeszłym wieku, często nie znają terminologii medycznej i nie potrafią sprecyzować przebytych badań czy zabiegów przeprowadzanych podczas ostatniej wizyty w szpitalu. Dlatego im więcej dokumentów w kopercie - wypisy z szpitala, ostatnie wyniki badań - tym diagnoza zostanie szybciej postawiona i wdrożone właściwe leczenie.
Koperty można bezpłatnie odebrać w Urzędzie Miejskim w Kruszwicy w Biurze Obsługi Interesanta (pok. nr 30).
    Każdy otrzymuje :
  • Plastikową kopertę
  • Kartę informacyjną do wypełnienia
  • Naklejkę na lodówkę
  • Naklejkę na kopertę

Kartę informacyjną wypełniamy czcionką drukowaną. Jest w niej miejsce na wpisanie imienia i nazwiska, numeru PESEL, kontaktu do bliskich, których należy powiadomić w razie interwencji medycznej oraz przejrzysta tabelka, w której należy wpisać swoje choroby, przyjmowane stale leki - ich nazwy i dawki, oraz ewentualne uczulenia czy inne ważne z medycznego punktu widzenia informacje.

tu możesz pobrać do wydruku - polecamy.

Koperta życia Twoja nadzieja na szybką i skuteczna pomoc.

Koperty życia to dla ratowników medycznych
szybki dostęp do informacji o Twoim Zdrowiu.

INSTRUKCJA

1. Wypełnij kartę informacyjną
  2. Przygotuj ksero kopie dowodu osobistego i legitymacji ZUS
  3. Włóż wypełnioną kartę informacyjną i kopie dokumentów do koperty
  4. Na kopertę naklej naklejkę "Koperta życia"
  5. Kopertę z naklejką umieść w lodówce tak, aby była zawsze dostępna i widoczna
  6. Na lodówkę przyklej naklejkę z napisem "TU JEST Koperta życia"

Gdy ból narasta i wezwałeś ratowników pamiętaj odblokować drzwi do mieszkania, furtkę na podwórko. Być może ból unieruchomi cię na łóżku z utratą przytomności włącznie. Luźno biegający pies jest też dużym utrudnieniem dla ratowników, zamknij go w pokoju, lub uwiąż. Minie kilka minut jak ratownicy dotrą, więc jak tylko jeszcze możesz to nie utrudniaj !

Walka z czasem trwa o Twoje życie !

Lekarze i pracownicy pogotowia namawiają osoby starsze i przewlekle chore do
przyłączenia się do akcji "Koperta życia".