===============

oo
ooo
ooo
emblemat OSP w Kruszwicy
ksrg
menu





TOKSYCZNA     ROŚLINA

barszcz Sosnowskiego
barszcz Olbrzymi - Mantegazziego

Z W A L C Z A N I E

W Polsce uprawa barszczu sosnowskiego jest prawnie zakazana. Obowiązek niszczenia i usuwania barszczu sosnowskiego zcedowany został na zarządy gmin.
Uwaga! W Polsce zabronione jest zwalczanie barszczu sosnowskiego na własną rękę. Mogą to robić jedynie specjalnie do tego przygotowane osoby!

Istnieją dwa sposoby zwalczania barszczu sosnowskiego:

Mechaniczne zwalczanie barszczu sosnowskiego

Sposoby mechaniczne to: podcinanie korzeni, ścinanie roślin, koszenie, usuwanie baldachów.

Za pomocą orki zniszczyć można wschody barszczu, natomiast orka głęboka (24 cm) może w znaczący sposób zredukować procent kiełkujących nasion.
Zalecane jest podcinanie co najmniej 10 cm poniżej powierzchni gleby. Podcinanie lub wykopywanie korzeni powinno być wykonane dwukrotnie: wczesną wiosną oraz w połowie lata. Jest to metoda pracochłonna, ale bardzo efektywna - stosowana może być w przypadku występowania pojedynczych roślin albo mało liczebnych stanowisk.
Koszenie jest metodą stosowaną na większych areałach, barszcz szybko odrasta - koszenie musi być, więc powtarzane 2 - 4 razy w trakcie sezonu wegetacyjnego, aby nie dopuścić do zmagazynowania w korzeniach i liściach składników potrzebnych do zakwitnięcia i wydania nasion.
Należy pamiętać, iż skoszenie tworzy okazję do powstawania baldachów coraz niżej przy ziemi, a zagrożeniem dla koszenia jest to, ze roślina mnoży się. Konsekwentne koszenie przynosi skutek, "męcząc" roślinę, która staje się z czasem podatna na chemikalia, jakimi można się wspomóc w zwalczaniu chwastu.

Kolejną metodą niszczenia jest ścinanie kwitnących roślin(tzw. baldachów) przed zawiązaniem nasion. Wytworzenie nowych nasion będzie w ten sposób wstrzymane. Metoda nie dotyczy roślin jednorocznych (roślina w pierwszym roku nie tworzy pędów). Czas usuwania jest bardzo istotny. Nie należy tego robić zbyt wcześnie w sezonie, bo regeneracja następuje bardzo szybko i w rezultacie wytworzony zostanie nowy pęd z kwiatostanem. Zbyt późny zabieg "ogławiania" daje ryzyko, rozsiania się dojrzałych już nasion do gleby. Ścięte baldachy muszą być zebrane i zniszczone.

Podobny efekt, jak wykaszanie daje przygryzanie barszczu, zwłaszcza na dużych powierzchniach, przez zwierzęta. Na pastwiskach, na których występuje barszcz zaleca się przeprowadzenie przynajmniej jednego koszenia w sezonie, aby pasza zwierząt nie była jednolita i składała się także z innych roślin. Ponadto zbyt duże nasilenie występowania barszczu może być dla zwierząt, podobnie jak dla ludzi szkodliwe powodując podrażnienia błon śluzowych, oparzenia.

Niszczenie rośliny możliwe jest zarówno z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, jak i ręcznie przy pomocy narzędzia ogrodniczego, motyki i rękawic ochronnych. Skutek zamierzony przynosi niszczenie roślin tzw. rozet jednorocznych w porze jesiennej. Jesień sprzyja rozpoznaniu rośliny, kiedy okazałe liście rozety nie dają się pomylić z innymi gatunkami.

Warto wiedzieć, że na dużym areale taki sposob zwalczania barszczu sosnowskiego nie da efektów za pierwszym razem. Działania tego typu muszą być wykonywane regularnie każdego roku.
Poza podcinaniem korzeni żadna z tych metod nie daje efektu całkowitego niszczenia rośliny. Uzyskać to można dopiero w ciągu kilku sezonów wegetacyjnych, stosując 2-3 zabiegi rocznie.

Chemiczne zwalczanie barszczu sosnowskiego

Stosując opryski chemiczne należy być świadomym, że niszczy również rośliny wokół barszczu. Powoduje to straty w środowisku przyrodniczym. Co więcej, są one niedozwolone na terenach chronionych przyrodniczo (lasy, parki narodowe, rezerwaty, obszary NATURA 2000, itp.).

Wyniki doświadczeń prowadzonych w kraju i za granicą wskazują na dużą skuteczność w zwalczaniu roślin z rodziny barszczowatych mają herbicydy zawierające glifosat oraz trichlopyr.

Trichlopyr jest selektywny dla traw i posiada szerokie spektrum zwalczania chwastów dwuliściennych, w tym barszczu.
Glifosat natomiast może być stosowany nawet w pobliżu zbiorników wodnych i jest jedyną substancją oficjalnie zarejestrowaną do zwalczania barszczu w Europie.

Do chemicznego zwalczania barszczu Sosnowskiego zalecane są herbicydy:

Perzocyd 280 SL, zawierający w składzie glifosat. Preparat ten m.in. jest polecany do punktowego zwalczania barszczu. Zabieg opryskiwania należy wykonać cieczą użytkową o stężeniu 5% (5 litrów środka na 100 litrów wody).

Roundup 360 SL lub inne preparaty oparte na glifosacie zalecane są w dawkach 4,5 do 8 l/ha.
Dawki niższe stosuje się podczas wiosny oraz późnym latem i jesienią na rośliny barszczu w fazie silnie rozrośniętych rozet.
Dawki pośrednie, około 6 l/ha, stosuje się na jednoroczne rośliny wchodzące w okres kwitnienia lub na rośliny osłabione poprzednim zabiegiem.
Dawki najwyższe zalecane są na dorosłe rośliny, które zaczynają wchodzić w okres spoczynku wegetacyjnego.

Stosowanie środka Roundup 360 SL również powoduje osłabienie siły kiełkowania nasion. Dlatego późne zabiegi nie tylko osłabiają lub niszczą wieloletnie rośliny barszczu, ale także osłabiają zdolność kiełkowania ich nasion.

Pozostałe herbicydy, zawierające w swoim składzie glifosat, nie są zalecane do bezpośredniego zwalczania barszczu, natomiast można z nich skorzystać, jako że są to środki nieselektywne, służące do zwalczania zbędnej roślinności.

W miejscach, na których doszło do rozsiania się nasion barszczu, walkę należy zaplanować na 3 do 4 lat (zgodnie z żywotnością nasion).

Zabiegi opryskiwania można wykonać w czterech terminach:
wiosną do połowy maja, na siewki (do fazy rozety),rośliny mają 20-50 cm wysokości i opryskanie całej rośliny jest możliwe (później jest za duża).
wczesnym latem, od czerwca, w okresie wytwarzania pędów kwiatowych, do początku kwitnienia,
późnym latem do jesieni, gdy rośliny osiągną fazę dobrze rozwiniętej rozety (wysokość roślin od 15 cm),
jesienią, na osobniki wieloletnie, gdy rośliny zaczynają gromadzić substancje pokarmowe w korzeniach.

Warto wiedzieć, że po ok. trzech tygodniach po zastosowaniu herbicydów warto, usuwając barszcz sosnowskiego, przeprowadzić głęboką orkę, która pomoże zniszczyć większość nasion zdolnej do bardzo szybkiej regeneracji rośliny.

Ponadto istnieją inne metody zwalczania barszczu takie, jak stosowanie soli, amoniaku, oleju opałowego i innych substancji chemicznych. Nie są one jednak szerzej zalecane, gdyż stosowanie ich ma negatywny wpływ na środowisko, glebę, wodę.

W celu skuteczniejszego niszczenia barszczu Sosnowskiego najlepszym sposobem jest stosowanie kilku metod zwalczania, kombinacji mechanicznych i chemicznych.

UWAGA!

Podejmując się walki z barszczem sosnowskiego należy zachować bardzo szczególne środki ostrożnościspowodowane wysoką toksycznością rośliny.Wszystkie osoby biorące udział w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego bez względu na stosowaną metodę i wykonywaną pracę, muszą być dokładnie poinformowane o szkodliwości oraz toksycznych i parzących właściwościach tej rośliny.Żadna część ciała nie może być narażona na bezpośredni kontakt z rośliną.


Powinno się zakładać ubrania z materiałów syntetycznych zakrywające jak największą część skóry. Należy wyposażyć się również w okulary zasłaniające oczy. W razie kontaktu skóry lub oczu z rośliną trzeba niezwłocznie przemyć je wodą. Poparzenia łagodzi zastosowanie maści kortykosteroidowych.

Producenci i handlowcy szybko reagują na potrzeby rynku
i oto w sprzedaży ukazały się takie zestawy ubrań.


W lipcu 2015 roku będąc nad j.Gopłem znalazłem wiele roślin z rodziny barszczy. Mając wiedzę z zbieranych informacji do tego artykułu spokojnie stwierdziłem, że są to rośliny bezpieczne, więc poszukiwaczom przygód i panikarzom zalecam dokładne przyjrzenie się roślinom przed wszczeciem alarmu (czytaj - paniki).

strona 2 z 2

linia 6
<<<   wróć do opisu barszczu Sosnowskiego   >>>

linia 6

<<<   wróć do strony początkowej   >>>
linia 6

rulon

Jesteś 1888 gościem na Naszej stronie.

o     852     o
Informujemy, iż w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam pozostawienie ustawień standartowych używanej przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przegladarki to Internet Explorer
ogieńogieńogieńogieńogieńogieńogień
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie
bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.

graphic design by Musiałowski Mietek   - © 2009 - 2024