===============

oo
ooo
ooo
emblemat OSP w Kruszwicy
ksrg
menu





BUTLE TURYSTYCZNE

Mimo zakazów i ostrzeżeń posiadacze butli gazowych do kuchenek turystycznych z rożnych względów decydują się na napełnianie ich w przydrożnej stacji gazu płynnego (auto-gaz).

Obsługa stacji paliw wykonująca ten proceder niestety wykazuje się brakiem wiedzy o elementarnych zasadach bezpieczeństwa przy posługiwaniu się gazem pomimo obowiązku posiadania niezbędnych kwalifikacji. Nieodpowiedzialność, całkowity brak wyobraźni i pogoń za zyskiem powodują, że sytuacje takie jeszcze spotykamy.

Proceder ten jest karygodny, co ma swoje odzwierciedlenie w przepisach przeciwpożarowych. Definitywnie zabronione jest napełnianie butli gazem płynnym w stacjach paliw. A działalność w tym zakresie wymaga koncesji.
Cena za wymianę butli autoryzowanej przez rozlewnię jest zazwyczaj wyższa od napełnionej na stacji paliw (auto-gaz). Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że za tą cenę otrzymujemy przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa o wartości nieporównywalnie większej od tych kilku złotych zaoszczędzonych na tańszym gazie.

Nielegalnie napełniane butle niosą szereg niebezpieczeństw:
  • mogą być przepełnione za uwagi na brak odpowiedniej kontroli wagowej i temperaturowej
  • zawory mogą być nieszczelne, ponieważ nie są kontrolowane po napełnieniu
  • zbiorniki mogą mieć niedostateczną wytrzymałość, wymagany jest okresowy dozór techniczny potwierdzający sprawność techniczną butli i zaworu
  • Zmienny sezonowo skład gazu daje inne parametry eksploatacyjne
  • Nieopróżniona do końca butla daje fałszywy poziom napełnienia
  • Wielokrotnie ściskana uszczelka przyłącza nie gwarantuje szczelności
Mieszanka propanu - butanu w butli występuje, jako ciecz i gaz (około 70% cieczy reszta tzw. poduszka gazowa). Wraz ze wzrostem temperatury ciecz zwiększa swoją objętość, gaz ulega ściskaniu, a pojemność stalowej butli jest niezmieniona. Butla jest najgroźniejsza wtedy, gdy została przepełniona w niskiej temperaturze a następnie wniesiona do ciepłego pomieszczenia. W skrajnym przypadku, gdy tzw. poduszka gazowa jest zbyt mała, lub jej brak. Wraz z wzrostem temperatury ciecz przybiera na objętości. Po wypełnieniu całej objętość butli i jako substancja nieściśliwa ogromnymi siłami rozrywa ścianki butli. Następuje rozerwanie butli, czyli wybuch. Najmniejsza iskra powstała podczas uderzenia tworzy wtedy kule ognia o znacznej średnicy.
Wybuchy butli z gazem nie zdarzają się często, ale kiedy wystąpią to ich skutki są zazwyczaj tragiczne - pożary, zawalenia budynków i w efekcie śmierć mieszkańców.
Tak, więc pełną gwarancję napełnienia butli gazem w koncesjonowanej rozlewni paliw potwierdza jedynie obecność trwałej folii termokurczliwej - plomby osłaniającej zawór butli.

Uwaga!
Obowiązująca od 2003 roku nowelizacja przepisów w sprawie stacji paliw płynnych
zawiera wymóg umieszczenia na dystrybutorze trwałej informacji o treści:
STACJA   NIE   NAPEŁNIA   BUTLI   GAZEM   PŁYNNYM,
widoczną z odległości, co najmniej 5 m.


    Podczas napełniania butli w autoryzowanej rozlewni kontrolowane są:
  • Rozmiary butli zgodny z PN (poj. 2kg, 3 kg, 11kg)
  • Oznakowanie butli
  • Wybite cechy kontroli butli
  • Stan zaworu (kontrola ogranicznika wypływu)

  • Po napełnieniu:
  • Wymiana uszczelki przyłączeniowej
  • Założona zaślepka plastykowa na gwint przyłączeniowy - dowód kontroli szczelności
  • Założona folia termokurczliwa na zawór - gwarancja napełnienia i bezpieczeństwa

Ciekawostka

Rozpatrując skład procentowy mieszanki gazów propanu i butanu to mamy mieszankę letnią stosunek 50% do 50%   i   zimową 70% do 30%. Uzależnione jest tym, że skroplony butan w temperaturze poniżej  - 120C przestaje zamieniać się w gaz i pozostaje w butli mimo otwartego zaworu lub korka. Co w naszej strefie klimatycznej może być kłopotliwe.


linia 6
<<<   wróć do poprzedniej strony   >>>
linia 6

rulon

Jesteś 323 gościem na Naszej stronie.

o     520     o
Informujemy, iż w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam pozostawienie ustawień standartowych używanej przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przegladarki to Internet Explorer
ogieńogieńogieńogieńogieńogieńogień
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie
bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.

graphic design by Musiałowski Mietek   - © 2009 - 2024