Strażacy z OSP w Kruszwicy popierają akcje:

KARTA     RATOWNICZA

W KAŻDYM POJEŹDZIE

Wypadki drogowe mają różne przyczyny i są nieprzewidywalne. Zazwyczaj nieuniknione. Po zderzeniu dotarcie i wydobycie poszkodowanych musi odbyć się w możliwie szybkim czasie.

Aby pomóc sobie i usprawnić akcję ratowniczą przystąp do akcji "karta ratownicza" w każdym pojeździe.
Twoje zadanie to:
- naklej na przednią szybę stosowną naklejkę koloru żółtego,
- wsadź wydrukowaną kartę za osłonę przeciw słoneczną kierowcy
(pod sufitem).
       I   TO   WSZYSTKO, CO OD CIEBIE OCZEKUJEMY !

Samochodów, typów, odmian i rozwiązań technicznych jeżdżących po naszych drogach jest tak wiele, że ratownicy nie są wstanie ich znać i spamiętać. Karta ratownicza będzie zbiorem informacji np. gdzie można ciąć konstrukcje, aby Ciebie uwolnić i przekazać zespołowi medycznemu.

W karcie są informacje:
  • Gdzie jest źródło prądu i główny wyłącznik. (zagrożenie zapłonem),
  • Ile i gdzie umieszczone są poduszki powietrzne. (uderzenie spóźnionego wystrzału),
  • Którędy biegną kable wysokiego napięcia (600V) w samochodach hybrydowych,
  • Gdzie umieszczone są zbiorniki i siłowniki ciśnieniowe. (wystrzał sprężonych gazów podczas ciecia),
  • Rozmieszczenie zbiornika paliwa.
  • wzmocnienia karoseri
Wszystkie te informacje zawarte są w sposób graficzny odpowiednimi piktogramami na jednej kartce formatu A4.

SKĄD   WZIĄĆ   KARTĘ   RATUNKOWĄ?

Uruchamiamy komputer i otwieramy stronę: www.kartyratownicze.pl z tabelki wybieramy typ, model i rocznik swojego samochodu.

Jeżdżąc po Europie nie ograniczaj się do wersji polskiej dostępne są też wersje niemiecko i angielskojęzyczna.
Kartkę drukujemy w swojej drukarce i wsuwamy za osłonę przeciw słoneczną kierowcy (pod sufitem).

SKĄD   WZIĄĆ   NAKLEJKĘ ?

Naklejkę dostaniemy w salonie samochodowym wspierającym tę akcję np. Mercedesa w Brzozie Bydgoskiej. Już niedługo w każdym salonie samochodowym. Naklejki rozdawane są bezpłatnie !
Samochody posiadające karty ratownicze znakujemy naklejką w dolnym rogu przedniej szyby po stronie kierowcy.

Informacja zawarta w karcie ratowniczej jest dla ratowników prosta, przejrzysta i potrzebna, aby akcję rozcinania konstrukcji pojazdu skrócić do minimum i poprowadzić ją w sposób bezpieczny dla ratowników i poszkodowanych.

Akcja KARTA RATOWNICZA dotychczas objęła samochody osobowe i dostawcze. Trwają dyskusje nad rozszerzeniem akcji na samochody ciężarowe.

Zachęcamy wszystkich właścicieli samochodów do jeżdżenia z

KARTĄ RATOWNICZĄ.

W Polsce przyjęty jest taki symbol:
Wzór naklejki jeszcze ewoluuje.

Europejskie kluby samochodowe i stowarzyszenia wspierające akcje niekiedy rozprowadzają nalepki z swoim logo dopisując obok trójkącika informacje o obecności w pojeździe karty ratowniczej w języku narodowym. Przykłady takich nalepek:

Mamy nadzieje, że pojazdów z żółtą naklejką w Polsce będzie przybywać.
Więcej na temat KARTY RATOWNICZEJ znajdziesz
na stronie www.kartyratownicze.pl - polecamy.

Informacje zawarte w artykule pochodzą z strony www.kartyratownicze.pl