===============

oo
ooo
ooo
emblemat OSP w Kruszwicy
ksrg
menu





P O R A D N I K     K I B I C A

NA

XI   MISTRZOSTWA   POLSKI   STRAŻAKÓW   OCHOTNIKÓW
STIHL®     TIMBERSPORTS®
KRUSZWICA 19 lipca 2014 roku

KONKURENCJE

Zawody składające się z sześciu dyscyplin wymagają od zawodników dużej siły, wytrzymałości i zręczności. Muszą przemyśleć każdy swój ruch, gdyż może on zadecydować o zwycięstwie lub porażce.
W każdej konkurencji przewidziany jest 3-minutowy limit czasowy na wykonanie zadania.
Sygnał do rozpoczęcia konkurencji sędzia podaje po angielsku:
-"Timers ready, contestants ready, three-two-one-go"   =   "stopery gotowe, zawodnicy gotowi, trzy-dwa-jeden-START".
W konkurencjach z pilarkami spalinowymi pada komenda również w języku angielskim:
-"Hands on the wood, get set, go"   =   "Ręce na drewnie, gotowi, START".
Zawodnicy i stopery startują na słowo "GO" kończą, gdy spadnie odcięty krążek, lub odrąbany koniec.

Hot Saw (gorące piły)

Zadaniem zawodnika jest odcięcie w najkrótszym czasie trzech cieniutkich krążków drewna. Kłoda o średnicy 46 cm ma na całym swoim obwodzie narysowaną linie (15 cm od końca kłody). Jeżeli linia będzie całkowicie przecięta, zawodnik zostanie zdyskwalifikowany. Tak samo zostanie potraktowany zawodnik, którego obcięty krążek nie będzie okrągły (klin). Na komendę sędziego (gwizdek) zawodnicy mogą odpalić pilarki na 15 sekund i rozgrzać silnik. Po 45 sekundach (gwizdek) koniec czasu rozgrzewki. Pilarki zgaszone stoją przed zawodnikami, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie za narysowaną linią. Na dany sygnał ( GO! ) zawodnik odpala pilarkę i odcina od kłody trzy równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry w dół, a kolejne odwrotnie do poprzedniego. Używane pilarki wykonane są specjalnie na potrzeby tej konkurencji. Zadziwiają nie tylko swą wielkością i mocą, ale również szczególnym dźwiękiem.
W tej konkurencji zawodnik może startować z pilarką przygotowaną przez organizatora, lub z własnym sprzętem. Jeżeli pilarka zgaśnie podczas rozgrywania konkurencji zawodnik nie otrzymuje drugiej szansy.
Wymagane jest noszenie ochronników słuchu, osłony oczu oraz ochronników nóg. Zaleca sie również noszenie rękawic.
(57kB)

REKORD POLSKI
z 2007 roku należy do Arkadiusza Drozdka; czas - 00:07,80
smuga

Underhand Chop (rąbanie podstawy)

Zawodnik stoi w rozkroku na leżącej kłodzie drewna o średnicy 32 cm i stara się przerąbać ją siekierą w jak najkrótszym czasie. Także w tej konkurencji o sukcesie, obok dużej siły, decyduje odpowiednia technika. Po przerąbaniu kłody do połowy zawodnik obraca się, a obrót ten powinien nastąpić maksymalnie płynnie i być połączony z następnym uderzeniem siekiery. Uderzenie siekierą w stanowisko, na którym spoczywa kłoda ("FOOTHOLDS"), prowadzi do dyskwalifikacji zawodnika.
Zgodnie z regulaminem wymagane jest noszenie ochronników na nogi i stopy.
(57kB)


REKORD POLSKI
z 2009 roku należy do Arkadiusza Drozdka; czas - 00:23,01
smuga

Single Buck (pojedynczy talar)

Zawodnik odcina od kłody jeden krążek drewna przy pomocy olbrzymiej piły ręcznej. W tej konkurencji olbrzymie znaczenie ma dynamika i odpowiedni rytm pracy zawodnika. Dopuszczalne jest użycie klina umieszczanego pomiędzy kłodą, a odcinanym krążkiem oraz smarowanie piły. W pracach tych asystuje pomocnik.
Kłoda ma średnicę 46 cm, a odcięty krążek musi być pełny, w przeciwnym razie zawodnik może zostać zdyskwalifikowany.
Zawodnik może wykonać próbne ciecie na łuku o długości do 30 cm. Przy cięciu próbnym dopuszczalny jest odstęp 4 cm od krawędzi właściwego cięcia krążka.
(57kB)

REKORD POLSKI
z 2012 roku należy do Krystiana Kaczmarka; czas - 00:14,55
smuga

Standing Block Chop (rąbanie stojącej kłody)

Zawodnik przerąbuje siekierą pionowo stojącą kłodę drewna. Konkurencja wzorowana jest na tradycyjnej ścince drzewa przy użyciu siekiery. Kłoda drewna topolowego ma średnicę 30 cm. Zawodnik uderza z odpowiednią siłą i pod właściwym kątem, aby przerąbać kłodę w jak najkrótszym czasie. Pierwsze uderzenie musi być uderzeniem "z dołu do góry".
Zgodnie z regulaminem wymagane jest noszenie ochronników na nogi i stopy.
(57kB)

REKORD POLSKI
z 2007 roku należy do Arkadiusza Drozdka; czas - 00:20,89
smuga

Stihl Stock saw (seria piłą)

Tę konkurencje zawodnicy rozgrywają takimi samymi pilarkami łańcuchowymi Stihl MS 660. Uruchomione pilarki (na biegu jałowym) stoją przed zawodnikami, a obydwie ręce zawodnika spoczywają na kłodzie. Na dany sygnał ( GO! ) zawodnik unosi i pilarkę i odcina od kłody dwa równoległe krążki drewna. Pierwsze cięcie odbywa się z góry w dół, a drugie z dołu do góry. Kłoda o średnicy 40 cm na całym swoim obwodzie ma narysowaną linie na 10 cm od końca kłody. Jeżeli linia będzie całkowicie przecięta, zawodnik zostanie zdyskwalifikowany.
Zgodnie z regulaminem wymagane jest noszenie ochronników słuchu, osłony oczu oraz ochronników nóg. Zaleca sie również noszenie rękawic.
(57kB)

REKORD POLSKI
z 2007 roku należy do Sławomira Połoma; czas - 00:10,21
smuga

Springboard   (skocznia)

Ta nadzwyczaj widowiskowa konkurencja rozpoczyna sie wyrąbaniem siekierą "kieszeni" w stojącej kłodzie. Następnie zawodnik umieszcza specjalną deskę w przygotowanej "kieszeni" wskakuje na nią by wyciąć kolejną kieszeń wyżej i analogicznie jak poprzednio montuje kolejną deskę i wchodzi na nią. Stojąc na drugiej desce umieszczonej na wysokość około 2,70 m, ścina siekierą wierzchołek kłody.
Konkurencja ta wymaga od zawodnika perfekcyjnej techniki oraz umiejętności utrzymania równowagi na wysokości 2,70 m nad powierzchnią ziemi. Przygotowane są dwie specjalne deski o długości 1,70 m każda, wykonane z drewna świerkowego lub bukowego.
Kłoda musi być przerąbywana z dwóch stron. Kłoda na szczycie ma średnicę 27 cm. Odłupanie kawałka drewna przy krawędzi pnia jest karane dyskwalifikacją, dlatego regulamin dopuszcza wbijanie od spodniej strony kłody sześć zagiętych gwoździ na krawędzi pnia.
Zgodnie z regulaminem wymagane jest noszenie ochronników na nogi i stopy.
(57kB)

REKORD POLSKI
z 2012 roku należy do Jacka Groenwalda; czas - 01:07,64
smuga

CIEKAWOSTKI
STIHL® TIMBERSPORTS®



stihl_timbersports
tekst i zdjęcia w większości pochodzą z stron internetowych:
www.stihl.pl   www.stihl-timbersports.ch   www.stihlusa.com


linia 6
< < < wróć do poprzedniej strony > > >
linia 6

rulon

Jesteś 945 gościem na Naszej stronie.

o     970     o
Informujemy, iż w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam pozostawienie ustawień standartowych używanej przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przegladarki to Internet Explorer
ogieńogieńogieńogieńogieńogieńogień
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie
bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.

graphic design by Musiałowski Mietek   - © 2009 - 2024