P O R A D N I K     K I B I C A

STIHL®     TIMBERSPORTS ®
KRUSZWICA 19 lipca 2014 roku

Ciekawostki

Firma Ox-Head® jest oficjalnym dostawcą sprzętu na zawody Stihl® Timbersports® .

Siekiera
Specjalnie zaprojektowana do użytkowania w zawodach drwali. Ręcznie kuta specjalistyczna stal. Trzonek wykonany z wysokiej, jakości drewna orzechowego. Jej waga to ok. 2,5 - 3,3 kg a długość 80 cm, długość ostrza 18 cm. Cena zakupu takiej siekiery, która jest przydatna do użycia tylko w zawodach wynosi od 1400 zł. Siekiera wyczynowa Ox-Head Champion Chopping Axe w komplecie sprzedawana jest z skórzaną osłoną na ostrze.
Zgodnie z regulaminem styliska wszystkich siekier muszą być wyposażone w klin usztywniający osadzenie.
siekiera

Pilarka do "Hot Staw"
Pilarka łańcuchowa używana w konkurencji "Hot Staw" ma jedno-cylindrowy silnik dwusuwowy chłodzony wodą o pojemności dochodzącej do 500 cm3 ograniczeniem regulaminowym jest maksymalna - moc silnika określona na 62 KM. Często silnik adoptowany jest od skutera lub motocykla. Wzrok przyciąga znacznych rozmiarów komora rozprężna spalin pospolicie zwana tłumikiem. Waży około 27 kilogramów i rozpędza łańcuch do około 240 km / h !
Cena takiej maszyny wyczynowej, jest tylko spekulacją.
Zawodnik początkujący musi zainwestować, co najmniej 20 000 zł.

Pilarka do "Stihl Stock saw"
      Do tej konkurencji organizator przewidział wykorzystanie pilarka seryjnie produkowanej - Stihl MS 660.
Moc silnika określona jest na 7,1 KM, pojemności 91,6 cm3, waży 7,3 kg.

Single Buck
Ta specjalna piła dwuręczna jest wykorzystywana tylko w zawodach TIMBERSPORTS® . Piła jest wykonana z specjalnego stopu stali i wycinana laserowo, ale zęby o długości 10 cm są ostrzone ręcznie. Zawodnikom nie wolno stosować żadnej przeciwwagi na drugim końcu piły. Piły stosowane w tej dyscyplinie, wykonane są na zamówienie w USA, Kanadzie i Nowej Zelandii tylko na potrzeby zawodów .
Piła waży ok. 5 kg, jej długość przekracza 2 m, a cena 6 000 zł.

Drewno
Do zawodów TIMBERSPORTS® w Europie wykorzystywane jest drewno topolowe okorowane. Wycinane z tego samego lasu w jednym terminie i razem leżakowane wszystko po to, aby wszyscy zawodnicy mieli takie same szanse w zawodach. Do Kruszwicy na zawody dowiezione będzie drzewo z Holandii. Przed ich rozpoczęciem, zawodnicy losują kłodę, którą będą przerąbywać i dopilnowują jej zamocowanie w podstawie.
Średnica otoczaków jest różna dla poszczególnych konkurencji:  drewno
STIHL Stock Saw - 40 cm
Hot Saw - 46 cm
Single Buck - 46 cm
Springboard Chop -27 cm
Standing Chop -30 cm
Underhand Chop -32 cm

Odłupanie
Jako odłupanie określa sie odpryśnięty od kłody kawałek drewna, który w wyniku uderzenia siekiera zostaje oddzielony od kłody w kierunku wzdłużnym aż do jej końca. Każdy zawodnik, któremu odpryśnie kłoda i który nie podejmie należnych środków ostrożności, aby uniknąć odłupania Bedzie zdyskwalifikowany, chyba, że odrąbie odłupaną cześć w momencie, gdy będzie sie ona jeszcze trzymała kłody.
Przy odłupaniu dla konkurencjach z siekierą obowiązuje następująca zasada:
Nie następuje dyskwalifikacja, w przypadku, gdy po obu górnych stronach kłody wbitych jest, co najmniej 6 gwoździ (długości 10 cm) w celu zapobieżeniu odłupaniu kłody. Gwoździe musza być wbite w kłodę do 3/4 swojej długości, aby wszystkie mogły być następnie zgięte w jednym kierunku.

Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo zawodników znajduje się zawsze na pierwszym miejscu. Podczas konkurencji, w których wykorzystuje się do pracy pilarki zawodnicy są wyposażeni w osłony twarzy i ochronniki słuchu. W trakcie konkurencji, w których zawodnicy używają siekier zawodnicy posiadają specjalne ochronniki stóp i goleni.
Dyskwalifikacja grozi zawodnikowi za brak wymaganego wyposażenia ochronnego w konkurencjach Stock Saw i Hot Saw.

Sędzia główny daje gwizdkiem znak do opuszczenia placu rozgrywek przez osoby trzecie. Dostęp do placu rozgrywek jest zastrzeżony wyłącznie dla zawodników zgłoszonych do udziału w konkurencjach. Żadne inne osoby, włączając członków rodzin, nie maja prawa wstępu na ten obszar.
Za niesportowe zachowanie wobec organizatora, publiczności lub innych zawodników przewiduje sie punkty karne.

Punktacja
Na każdego zawodnika przypada, co najmniej dwóch sędziów mierzących czas.
Zawodnicy za poszczególne konkurencje zbierają punkty adekwatne do uzyskanego czasu.
    Punktacja jest ustawiana w zależności do ilości zawodników na danych zawodach, tzn., jeśli zawodników jest 12 to zawodnik z najlepszym wynikiem uzyskuje punktów 12. Zawodnik z kolejnym wynikiem dostaje punktów 11 itd.
Zawodnik, który został zdyskwalifikowany w danej konkurencji otrzymuje 1 punkt.
Zawodnik, który nie przystąpił do konkurencji nie otrzymuje punktu.
Równa ilość punktów w danej konkurencji nie podlega rozstrzygnięciu.
Suma zebranych punktów decyduje o zwycięstwie.
Równa ilość punktów zebranych w klasyfikacji końcowej powoduje konieczność rozegrania dogrywki. Dogrywka odbywa się w dyscyplinie Stock Saw. W dogrywce cięty jest tylko jeden krążek (oczywiście na czas).
Za niesportowe zachowanie wobec organizatora, publiczności lub innych zawodników przewiduje się 5 punktów ujemnych. Decyzja o ich przyznaniu leży w gestii sędziego arbitrażowego.

Organizator imprezy zastrzega sobie możliwość zmian w regulaminie
dla poszczególnych zawodów STIHL ®   TIMBERSPORTS ®

Zawody w kruszwicy transmitowane będą na żywo w Internecie i kliknij tutaj, swoją obecność zapewnia też kliknij tutaj
i pozostałe media regionalne.

Zawody wspierane są przez wiele firm i przedsiębiorstw. Nie sposób wymienić wszystkich.

stihl_timbersports
tekst i zdjęcia w większości pochodzą z stron internetowych:
www.stihl.pl   www.stihl-timbersports.ch   www.stihlusa.com