U B R A N I E         K O S Z A R O W E

Ubranie koszarowe noszone jest podczas prac w strażnicy i w okresie czuwania - między alarmowym.
W handlu dostępne są dwa typy ubrań koszarowych - z poliamidu, lub z bawełny.
Poliamid powoduje ze ubranie jest bardziej trwałe i trudniej topliwe niż pozostałe.

UBRANIE KOSZAROWE SKŁADA SIĘ Z :

BLUZA

Bluza jest zapinana od przodu na zamek błyskawiczny. Posiada dwie kieszenie z patkami umieszczone na wysokości piersi. Na lewej kieszeni tyle bluzy umieszczony jest napis STRAŻ. Na patce lewej kieszeni naszyty rzep pod dystynkcje. Na lewy rękaw naszyty rzep do mocowania oznaczenia PSP lub OSP i nazwy miejscowości danej jednostki.

SPODNIE

Przednia część nogawki na wysokości kolan i szwu krokowego wzmocniona jest tkaniną bawełnianą. Po bokach wykonane są kieszenie otwarte. Na całym obwodzie nogawek naszyta jest taśma fluorescencjna w kolorze żółtym wraz z trójkątami odblaskowymi koloru srebrnego(na przodzie i tyle). W dole spodni wykonane są rozporki oraz gumy pod stopy. Spodnie posiadają szelki wykonane z taśmy nośnej i gumy. Szelki są wszyte w karczek umiejscowiony w tyle spodni w pasie. Rozporek zapinany na zamek błyskawiczny

KAMIZELKA

Przód zapinany na zamek błyskawiczny zakryty listwą kryjącą zapinaną narzepy. Szyjka wykończona stójką, od wewnątrz naszyta osłona na krtań.Z przodu dwie kieszenie górne zamknięte patkami. Obie kieszenie posiadają mieszek od strony listwy kryjącej zamek. Na lewej górnej kieszeni oraz tyle kamizelki umieszczony jest napis STRAŻ. Z przodu kamizelki znajdują sie również dwie kieszenie dolne posiadające mieszek od strony listwy kryjącej zamek.

CZAPKA

Czapka typu dżokejki.Czapka wykończona wewnątrz potnikiem z tkaniny bawełnianej. Na usztywnionym klejonką przednim elemencie czapki wykonany jest znak PSP lub OSP. Z tyłu czapki znajduje się zapinka regulująca rozmiar. Daszek czapki usztywniony i przestębnowany trzema stębnówkami.

Wzór zgodny z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30.11.2005r (Dz. U. Nr 4 z 10 stycznia 2006r. poz. 25) i
Zarządzeniem Nr 9 Komendanta Głównego PSP z dnia 5 lutego 2007r. (tekst jednolity Dziennik Urzędowy Komendy Głównej PSP Nr 2 z dnia 23 października 2009r.)