P O Ż A R   w   M Ł Y N I E

Godzina 012 w dniu 19 maja 2017 roku dostajemy dyspozycje wyjazdu do pożaru w miejscowości Sukowy.

Z daleka widać łunę pożaru. Palą się dwie dolne kondygnacje w starym młynie pięciokondygnacyjnym.
Budynek młyna to 20 metrowa budowla z czerwonej cegły. O stropach i schodach drewnianych. Budynek od kilku lat jest opuszczony niezagospodarowany i nieużywany. Wnętrze budynku drewniane nie dało szans strażakom na jego uratowanie. Już po kilku dziesięciu minutach rozwoju ogień pochłonął dach budynku.Ogień przeniósł się na sąsiedni niski budynek. Brak możliwości dojścia do poszczególnych przestrzeni zamkniętych utrudniało nam akcje dogaszania.

Do akcji skierowano 23 samochody straży pożarnej. W tym dwie cysterny gaśnicze (18 i 24 m3 wody) i dwa podnośniki hydrauliczne (25 i 42 m). Z uwagi na wydajność sieci hydrantowej część samochodów dowoziła wodę z specjalistycznego punktu hydrantowego na terenie kompleksu chłodni w Giżewie.

Po ugaszeniu powstał kolejny problem. W odległości kilkudziesięciu metrów od pogorzeliska stoi stalowy maszt przekaźnikowy. Wypalone wnętrze i popękane 20 metrowe mury stały się konstrukcją niestabilną i ciągle zagrażającą stabilności tego masztu. Obecny na miejscu inspektor nadzoru budowlanego nakazał właścicielowi natychmiastową rozbiórkę tego obiektu.

W podsumowaniu akcja gaśnicza trwała ponad 19 godzin. Wylano 200 m3 wody i 500 litrów środka pianotwórczego. W akcji gaśniczej brało udział 77 strażaków z jednostek PSP z Bydgoszczy, Włocławka, Torunia, Inowrocławia, oraz z OSP w Strzelnie, Jeziorach Wielkich, Kruszwicy, Witowic, Chełmc, Rusinowa, Ostrówka, Wróbli.