===============

oo
ooo
ooo
emblemat OSP w Kruszwicy
ksrg
menu





TLENEK   WĘGLA
ZAGROŻENIE   nad   wodą

Czy wiecie, że w spędzając wolny czas na jachtach żaglowych, motorowych, houseboatach możecie być narażeni na zatrucie tlenkiem węgla ?

Zagrożeniem może być m.in.: silnik spalinowy, agregat grzewczy, generator prądotwórczy, kuchenka gazowa, nawet świeczka !

Aby zminimalizować ryzyko emisji CO należy, używać ww. urządzenia w dobrze wentylowanych pomieszczeniach i regularnie je sprawdzać. Do ogrzewania jachtu nie wolno stosować urządzeń, które nie są do tego przeznaczone: kuchenek gazowych, promienników gazowych tzw. „słoneczek”, piecyków naftowych, ogrzewaczy świeczkowych itp. Omawiamy tu zagrożenie tlenkiem węgla, ale pamiętamy również że w zamkniętym pomieszczeniu płomień wypala tlen zastępując jego objętość gazami spalinowymi.

Koniecznie trzeba zamontować czujnik tlenku węgla spełniający normę PN-EN 50291-2:2010. Tylko takie czujniki dopuszczone są do użytkowania na łodziach. W ofercie firmy Kidde znajdziecie dwa czujniki tlenku węgla spełniające to wymaganie – model 7CO i 7DCO.

(506kB)

Najczęstszym źródłem emisji tlenku węgla na łodziach jest silnik spalinowy. Gaz ten występuje w spalinach w stosunkowo dużym stężeniu.
Większość silników samochodowych posiada katalizatory to forma filtru spalin który skutecznie zatrzymuje = dopala wszystkie szkodliwe gazy. Niestety silniki łodzi motorowych z racji ograniczonego miejsca nie posiadaj katalizatorów. Producenci skupili się na redukcji hałasu (co jest i tak olbrzymim wyzwaniem). Jak podają amerykańskie źródła jeden jacht motorowy generuje tyle spalin (w tym tlenku węgla ) co ponad sto samochodów osobowych.

Dlatego w czasie pracy silnika należy zachować szczególną ostrożność. Stężenie tlenku węgla w pobliżu rufy łodzi, która po woli płynie lub dryfuje w włączonym sinikiem na biegu jałowym może osiągać poziom 10.000 ppm i wyższy! W odległości ok. 3 metrów od rufy poziom ten zwykle nadal przekracza 200 ppm. Tak dla przypomnienia, przy stężeniu CO ok. 13.000 ppm utrata przytomności następuje po 2-3 głębszych wdechach, a śmierć w ciągu 3 minut!

(506kB)

Gazy spalinowe zawierają silnie trujący tlenek węgla. W czasie pracy silników spalinowych osoby pływające w wodzie powinny znajdować się z dala od łodzi. Nie należy siedzieć, leżeć lub stać na platformach do pływania lub drabinkach łodzi. Nie wolno także holować osób na sprzęcie pływającym np. kołach, tubach wodnych bezpośrednio za łodzią oraz pływać trzymając się trapu rufowego. Takie praktyki mogą narazić osoby przebywające w wodzie nie tylko na zatrucie tlenkiem węgla, którego wynikiem może być utonięcie, lecz również na obrażenia od obracającej się śruby

tlenek węgla nad wodą

Podczas pływania z małą prędkością lub gdy jacht dryfuje z włączonym silnikiem na biegu jałowym, spaliny zawierające tlenek węgla mogą przedostać się do zamkniętego lub osłoniętego brezentem kokpitu, kabiny oraz sterówki. Sytuację może potęgować wiatr wiejący od rufy. O powyższym zagrożeniu trzeba, także pamiętać w trakcie manewrów w porcie.

tlenek węgla nad wodą

W trakcie pływania jachtem motorowym z dużą prędkością, przy zbyt dużym kącie przegłębienia rufy może wystąpić tzw. „efekt kombi”. Powietrze opływające jacht zawirowuje na jego końcu i w wyniku powstającego podciśnienia wraz ze spalinami zawierającymi tlenek węgla może przedostać się i kumulować w osłoniętym kokpicie, kabinie oraz sterówce.

tlenek węgla nad wodą
Gdy jacht jest zacumowany blisko wysokiego nabrzeża lub molo, spaliny zawierające tlenek węgla mogą gromadzić się w kokpicie i kabinie.
tlenek węgla nad wodą

Do niebezpiecznej sytuacji może dojść, gdy jachty zacumowane są blisko siebie i na jednym z nich włączony jest np. silnik lub generator. Spaliny zawierające silnie trujący tlenek węgla z jednostki, na której uruchomione jest urządzenie mogą przedostać się do kokpitu i kabiny drugiej łodzi. Aby nie narażać się na to zagrożenie, odległość pomiędzy jednostkami powinna być większa niż 6 metrów.

tlenek węgla nad wodą

Pływając na nartach wodnych, wakeboardingu oraz holując osoby na sprzęcie pływającym np. na kołach czy tubach wodnych, należy pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa linka holownicza powinna mieć średnicę co najmniej 6 mm i długość 18-20 metrów. Wtedy mamy pewność, że osoby holowane nie będą narażone na wdychanie spalin zawierających silnie trujący tlenek węgla. W odległości do 6 metrów od rufy jachtu koncentracja spalin może być bardzo niebezpieczna dla osób pływających w wodzie.

tlenek węgla nad wodą

P R Z Y P O M I N A M Y

Tlenek węgla (CO) jest silnie trującym, bezwonnym, bezbarwnym i bez smaku gazem, obecnym w spalinach. Jeżeli wyczuwalny jest zapach spalin oznacza to, że osoby przebywające na jachcie lub w jego pobliżu narażone są na wdychanie czadu. Do wczesnych objawów zatrucia tlenkiem węgla należą:

  • ból i zawroty głowy
  • senność i osłabienie
  • nudności
  • wymioty
  • omdlenie

W początkowej fazie są one bardzo podobne do symptomów choroby morskiej lub zatrucia alkoholowego. Wdychanie spalin może spowodować zatrucie tlenkiem węgla i w rezultacie utratę przytomności, uszkodzenie mózgu lub śmierć. Dlatego w czasie pracy silnika nie powinno się przebywać w pobliżu elementów układu wydechowego. W trakcie żeglugi lub postoju należy zapewnić dobrą wentylację łodzi. Pamiętajcie o zabezpieczeniu jachtu czujnikiem tlenku węgla. Tylko dzięki niemu możecie się przekonać, czy nie pozostajecie pod wpływem czadu.

tlenek węgla nad wodą

Prezentowane grafiki i opisy prezentujemy dzięki AISKO dystrybutorowi
czujek firmy KIDDE światowego lidera w produkcji zabezpieczeń p.poż.

KIDDE
rulon

Jesteś 835 gościem na Naszej stronie.

o     318     o
Informujemy, iż w celu zliczenia ilości odwiedzin korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Zalecam pozostawienie ustawień standartowych używanej przeglądarki internetowej.
Nie zalecany typ przegladarki to Internet Explorer
ogieńogieńogieńogieńogieńogieńogień
Zgodnie z ustawą o prawie autorskim, kopiowanie i rozpowszechnianie fotografii i innych materiałów znajdujących się w tym serwisie
bez informacji o pochodzeniu (adresie strony) lub bez zgody autora serwisu jest zabronione.

graphic design by Musiałowski Mietek   - © 2009 - 2024