DOTACJA   -   NOWY   SPRZĘT

Od lutego, a w naszym województwie od 7 maja 2018 r. ruszyła akcja składania wniosków o dotacje na zakup specjalistycznego medycznego i wyposażenia dla strażaków ratowników zrzeszonych w OSP. Dostępne środki pochodzą z środków Funduszu Sprawiedliwości w zakresie Programu I, Priorytetu IIIB: w zakresie nabycia wyposażenia i urządzeń ratownictwa, niezbędnych do udzielenia pomocy poszkodowanym bezpośrednio na miejscu popełnienia przestępstwa.

Z ogólnopolskiej puli ponad 100 milionów złotych na nasze województwo przydzielono kwotę 5 165 762,27 zł. Pulę podzielono na 129 złożonych wniosków. Finalnie na naszą gminę trafiło 60 000 zł.

Zgodnie z wytycznymi, wniosek do ministerstwa składała gmina Kruszwica. Warunkiem uzyskania dotacji było zapewnienie 1% wkładu własnego z funduszu gminy. Następnie z listy 30 pozycji należało wybrać najpotrzebniejszy sprzęt dla strażaków, dzieląc go na lokalne jednostki.

W Urzędzie Gminy Kruszwica 14 września 2018 roku zebrali się przedstawiciele 6 kluczowych jednostek OSP naszej Gminy. Był też Burmistrz i kom wojewódzki PSP oraz prezes powiatowy i kom. gminny OSP.

Burmistrz Kruszwicy Dariusz Witczak uroczyście przekazał zakupiony sprzęt dla jednostek OSP z Kruszwicy, Witowic, Chełmc, Rusinowa, Ostrówka i Wróbli.
Wybrany sprzet to:
Torba ratownictwa medycznego, defibrylatory AED (2szt.), detektory napięcia prądu przemiennego (3szt.), zestaw węży hydraulicznych do agregatu, nosze typu deska ortopedyczna ze stabilizacją poszkodowanego (2szt.), szyny typu KRAMERA, detektory wielogazowe (2szt.), bosaki dielektryczne (2szt.), zabezpieczenia poduszki powietrznej pasażera i kierowcy (2szt.), latarki akumulatorowe (6szt.), latarki kątowe (6szt.) oraz pilarki do drewna spalinowe (2szt.)

Nadmienię, że z tego sprzętu OSP w Kruszwicy pozyskała:
detektor prądu przemiennego Hot Stick, detektor wielogazowy MSA Altair 4X, zabezpieczenie poduszki kierowcy i pasażera, szperacz FireVulcan LED oraz teleskopowy bosak dielektryczny.

Wielu zastanawia się pewnie, co ma Ministerstwo Sprawiedliwości do ratownictwa? Postaram się to wytłumaczyć tak :

W Polsce, co roku dochodzi do kilkuset tysięcy wypadków i kolizji, w których giną tysiące ludzi, a dziesiątki tysięcy odnosi poważne obrażenia. Strażacy z OSP są bardzo często pierwsi na miejscu wypadku, który w rozumieniu prawa jest przestępstwem drogowym, i tylko dzięki naszym umiejętnościom wielu rannym, w rozumieniu prawa: pokrzywdzonym w wyniku przestępstwa, udało się uratować życie.

Fundusz rzeczywistej pomocy to zreformowany Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej – Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, działa od września 2017 r. Fundusz rozporządza pieniędzmi zasądzanymi od sprawców przestępstw. Zmiany ustawowe pozwoliły na poszerzenie katalogu organizacji, które dzięki wsparciu Funduszu Sprawiedliwości będą mogły pomagać poszkodowanym. Tak, aby rzeczywista pomoc dotarła do jak największej grupy potrzebujących. W ten sposób środki pozyskane od sprawców przestępstw służą pokrzywdzonym i ratują życie innym.

zdjęcia publikujemy dzięki uprzejmości urzędu gminy Kruszwica