WOJEWÓDZKIE     OBCHODY

DNIA     STRAŻAKA

KRUSZWICA     2013

W słoneczną sobotę 18 maja 2013 roku zjechali się do Kruszwicy strażacy w swych czerwonych wozach bojowych i operacyjnych. Zgodnie z wcześniejszymi plakatami odbyły się tu wojewódzkie obchody dnia strażaka.

Organizatorem imprezy była Komenda Wojewódzka i Powiatowa PSP, Zarząd Wojewódzki OSP RP, oraz Urząd Miasta i Gminy Kruszwica.

Uroczystości rozpoczęły się na parkingu u stóp Mysiej Wieży by o godzinie 1300 w asyście orkiestr dętych przemaszerować na kruszwicki amfiteatr.
Coroczna uroczystość to doskonała okazja do podziękowań i wyróżnień najbardziej wyróżniających się strażaków. Nie sposób wymieniać wszystkich odznaczonych i wyróżnionych. Ograniczę się do wymienienia tylko strażaków z naszego rejonu i zaprzyjaźnionych z nasza jednostką.

Postanowieniem z 7 marca 2013 roku Prezydent RP nadał
Srebrny Krzyż Zasługi dla dh. Zenona Błaszaka.

Uchwałą Zarządu Głównego ZOSP RP nr 15 / 2 / 2013 z dnia 27 lutego 2013 roku
Złoty Znak Związku otrzymał dh.Zenon Gralak.
Uchwałą Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP województwa Kujawsko - Pomorskiego
nr 28 / 7 / 2013 z dnia 20 kwietnia 2013 roku

Srebrny Medal "Za Zasługi Dla Pożarnictwa" wręczono p.Dariuszowi Witczakowi.

Komendant Główny PSP za wzorową postawę i wysokie osiągnięcia w realizacji zadań służbowych wyróżnił dyplomami 10 funkcjonariuszy z województwa kujawsko- Pomorskiego.
Jednym z nich został bryg. Janusz Halak.
Piernikowy Medal Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu otrzymali:
Prezes ZOW Z OSP RP dh. Zdzisław Dąbrowski
Starosta Inowrocławski p.Tadeusz Majewski
Burmistrz Miasta i Gminy Kruszwica - Dariusz Witczak.

Symboliczne wręczenie kluczyków do 13 samochodów pożarniczych dokonał zastępca komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski. Kujawsko pomorski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Tomasz Leszczyński, Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP dh Zdzisław Dąbrowski. Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska I Gospodarki Wodnej Pan Wojciech Kulasiński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski pani Ewa Mes.

Poświęcenia pojazdów dokonał:

kapelan kujawsko - pomorskich strażaków ks. bryg. Zenon Rutkowski.

Głos zabrał poseł na sejm RP - Krzysztof Ardanowski. Następnie Wojewoda kujawsko-Pomorski pani Ewa Mes, Wicemarszałek Województwa Kujawsko - Pomorskiego pan Dariusz Kurzawa, Zastępca Komendanta Głównego PSP nadbryg. Piotr Kwiatkowski, Włodzimierz Figas w-ce starosta Inowrocławski.

Po częsci oficjalnej uroczystość przekształciła się w festyn rodzinny dla zebranych mieszkańców, strażaków i ich rodzin. Były specjalistyczne pokazy ratownicze: ratownictwo wodne, drogowe, wysokościowe.

Dla najmłodszych przygotowany został specjalny tor przeszkód. Pokonanie toru przeszkód w specjalnie uszytym ubraniu bojowym z specjalnymi hełmami zostawiło w pamięci milusińskich ogromne wspomnienia. Dla przypomnienia każdy uczestnik otrzymywał na papierze certyfikat potwierdzający zabawę w strażaka. Liczne zdjęcia też zostaną wspaniałą pamiątką. Dla starszych skałka wspinaczkowa, sikawka konna z minionej epoki.
Dla wszystkich pyszna strażacka grochówka z kuchni polowej.

Na wodzie można było podziwiać paradę przybyłych łodzi i pontonów strażackich. A było ich 19 więc widok był imponujący. Duże emocje wzbudziła przeprowadzona konkurencja "na doganianie" łodzi motorowych. Wszystkie atrakcje odbyły się nad malowniczym brzegiem jeziora Gopło przy kruszwickim amfiteatrze z Mysią wieżą w tle. Pogoda dopisała więc festyn zaliczamy do udanych.

Inne portale też zamieszczają swoją foto relację z uroczystości.

obejrzysz ją tutaj

i tutaj