BETLEJEMSKIE     ŚWIATEŁKO
P O K O J U

światełko betlejemskie w Kruszwicy

Jak co roku w grudniu w okresie przed świątecznym odwiedzają nas harcerze z 49 Drużyny Starszoharcerskiej im. A. Małkowskiego w Bachorcach.

Harcerze roznoszą po urzędach i instytucjach Betlejemskie światełko pokoju , które jest symbolem pokoju, wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. Harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazują go poza granice Polski, pełnią służbę, ulepszania świata. Działając w swoim mieście, regionie, najbliższej okolicy, pokazują, co oznacza niesienie pokoju, oraz idea braterstwa.

Światełko wędruje z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Do Polski dociera z Słowacji i wędruje do harcerskiego ośrodka "Głodówka", gdzie po mszy świętej w kapliczce przekazane zostaje dalej - przez Kraków, Jasną Górę rozprzestrzenia się po całej Polsce, aby trafić za pomocą rąk harcerek i harcerzy do wszystkich, którym bliskie jest przesłanie Betlejemskiego Światała Pokoju. Z Warszawy płomień wędruje na północ, a stamtąd na wschód - na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji. Światło z Betlejem dociera do całej Europy - nawet poza krąg polarny. Przekazane światełko zajmuje honorowe miejsce w naszej dyżurce i są poczynione stosowne zakupy by przedłużyć jego istnienie.

światełko betlejemskie w Kruszwicy