SZKOLENIE
z     RATOWNICTWA     MEDYCZNEGO

27 marca 2009 roku na terenie Zespołu Szkół Licealnych w Strzelnie odbyło sie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Szkolenie skierowane było do pracowników firm, instytucji państwowych oraz samorządowych, pracowników placówek oświatowych, usługowo - handlowych, pracowników ochrony, policjantów, strażaków i strażników miejskich.
Organizatorem szkolenia był Dom Pomocy Społecznej w Siemionkach. Kierownikiem szkolenia był druh Krzysztof Tylisz członek OSP w Kruszwicy zarazem dyplomowany ratownik medyczny.

Część teoretyczną rozpoczoł lekarz medycyny Jan Mazurek przedstawił wiadomości o podstawowych zabiegach medycznych (przedszpitalnych) w stanach nagłych i urazowych. Następnie sierż. sztab. Jarosław Buchulc i asp. Tomasz Rybczyński z sekcji prewencji Komendy Powiatowej Policji w Mogilnie przedstawili referat dotyczący bezpieczeństwa na miejscu wypadku oraz zapoznali z aspektami cywilno prawnymi udzielania pierwszej pomocy. Inspektor Leszek Furgała z Wojewódzkiego Oddziału Państwowej Inspekcji Pracy omówił problematykę wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Psycholog Izabela Bobrowska z DPS w Siemionkach przybliżyła słuchaczom aspekty psychologiczne udzielania pierwszej pomocy. Następnie pielęgniarki DPS: Justyna Giszter, Edyta Brzycka, Justyna Brzycka, Iwona Konopa, Aleksandra Kołodziejczak przedstawiły zagadnienia udzielania pierwszej pomocy przy zadławieniach, oparzeniach, złamaniach, krwotokach, padaczce i śpiączce cukrzycowej. Część teoretyczną zakończyła wykładem z-ca kierownika DPS Otylia Łukaszuk - Mazurek.
Następnie uczestnicy podzieleni na cztery grupy przystąpili do zajęć praktycznych.

Dla wszystkich 110 uczestników sześciogodzinne szkolenie zakończyło się odebraniem stosownego certyfikatu.
W imieniu kierownika kursu składam podziękowanie wszystkim wykładowcą i zaangażowanym do organizacji tego szkolenia osobą.

Szczególne podziękowania dla pomysłodawczyni i organizatorki
pani kierownik DPS w Siemionkach - Moniki Grabowskiej.

oraz FOTO RELACJA

www.dpssiemionki.za.pl